Ukraina obawia się utraty dostępu do sieci Elona Muska

Ukraina obawia się, że jej żołnierze mogą stracić dostęp do usługi internetowej Starlink Elona Muska. W zeszłym tygodniu 1300 jednostek satelitarnych zostało wyłączonych. Jak podaje źródło CNN, może chodzić o problemy z finansowaniem.

Małe, łatwe w użyciu anteny satelitarne wyprodukowane przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska, powszechnie okrzyknięto przełomowym źródłem komunikacji dla ukraińskiego wojska, pozwalającym mu walczyć i pozostać online nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetu.

 

W ostatnich dniach pojawiły się obawy dotyczące niezawodności SpaceX po ujawnieniu dyskusji na temat finansowania i zgłoszonych przestojów w pobliżu linii frontu.

SpaceX i list do Pentagonu

CNN po raz pierwszy poinformował, że SpaceX wysłał we wrześniu list do Pentagonu, twierdząc, że wydał prawie 100 milionów dolarów na finansowanie Starlink w Ukrainie i że nie może już tego dalej robić. W liście zażądano, aby Departament Obrony wziął na siebie więcej wydatków na ukraińskie wojsko.

 

Kilka dni po raporcie CNN Musk zmienił kurs, twierdząc, że SpaceX wycofał prośbę. “Do diabła z tym. Po prostu będziemy finansować rząd Ukrainy za darmo” – napisał wówczas na Twitterze.

 

ZOBACZ: Elon Musk chce przywrócić Donalda Trumpa na Twittera

 

Negocjacje między SpaceX a Departamentem Obrony trwają pomimo twierdzenia Muska, że firma ​​SpaceX wycofała swoją prośbę, według wysokiego urzędnika obrony.

 

– Negocjacje są bardzo w toku. Wszyscy w naszym budynku wiedzą, że im zapłacimy – powiedział CNN wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

Awaria była “ogromnym problemem” dla wojska

Niedawna awaria rozpoczęła się 24 października i została opisana przez źródło CNN jako “ogromny problem” dla ukraińskiego wojska. Terminale zostały odłączone z powodu braku funduszy, jak twierdzi ta osoba.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy ostrzeliwują Rosjan… ulotkami. Wzywają do poddania się

 

Awaria dotknęła 1300 terminali, które Ukraina kupiła w marcu od brytyjskiej firmy.

 

SpaceX pobierało od wojska Ukrainy 2500 dolarów miesięcznie za utrzymanie połączenia każdej z 1300 jednostek, podnosząc całkowity koszt do prawie 20 milionów dolarów do września. W końcu nie będzie ich już stać na płacenie – powiedziało źródło CNN.

 

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

an/map/cnn.com

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *